Karatorp Storegård 17
Urshult, Tingsryd 2 600 000 krVackert belägen gård i Vemboö
Välkommen till Karatorp!
7 km utanför Urshult finner vi en fantastiskt belägen gård, högt placerad på en halvö i Åsnen. En idyllisk hästgård med paddock och 250 m lång ridbana på baksidan. På fastigheten finns ett boningshus, stall och ridanläggningar. Stall med 2-4 boxar, utebox för 5 hästar och hundgård samt ett hönshus. Fastigheten består idag utav 4 ha åkermark och 5 ha skog som ger goda möjligheter för den med högt hästintresse. Ägaren har nyttjat fastigheten året runt och ger många möjligheter för både djur och odling. Bostaden är ett 1800-talshus som erbjuder flera uteplatser och är fördelat på 6 rum och kök varav 4 sovrum i 1 ½ plan. Med fiber anslutet finns möjlighet till snabb internetuppkoppling och är perfekt för den som kan jobba hemifrån. 500 m fågelvägen finns berömda dansbanan Kärrasand som erbjuder underhållande festligheter på somrarna. På fastigheten finns 5 st samfälligheter varav två fiskesamfälligheter i Åsnen.
Det finns en sägnen om Slungö...
För mer än 1000 år tillbaka sägs det ha bott jättar och troll på öarna i Åsnen. En berättelse om hur Hwams kyrka, nuvarande Vemboö kyrka, blev räddad från förstörelse av den förargade jättekvinnan. Denne jätte kastade en jättesten som spräckte Slungö i två delar, därav namnen stora och lilla Slungö. Slungestenen hamnade på Knallehall där den än idag står! Denna plats har ägarna tagit väl hand om och byggt ett trädäck som ger fina ytor att ha utemöbler och picknick på somrarna. En populär utflyktsplats som många av Urshults barn har besökt genom tiderna. Denna pärla kommer därmed att ingå i köpet av gården.
Området kring Urshult är fantastiskt för naturälskare. Många sjöar, där Åsnen är juvelen i kronan. Möjligheten till vandring och cykling är stor då många leder passerar Urshult. I Urshult finns skola F-6, matbutik, bensinstation och bygghandel. Övrig samhällsservice har vi i Tingsryd som ligger ca 20 minuter iväg och Växjö endast 40 minuter bort. Köpenhamn når man ca 2,5 timmar med bil.
Fastigheten är belägen där förvärvstillstånd krävs enligt Jordförvärvslagen. Huset är förbesiktigad och protokoll finns under dokument.
Välkommen att boka tid för visning!
Information
Bostadsbyggnad
Byggnad
PLANLÖSNING
BOTTENVÃ…NING
Hall - Matsal - Kök - Vardagsrum - Sovrum - Badrum - Groventré/pannrum
OVANVÃ…NING
Trapphall - Sovrum - Sovrum - Sovrum
2013 nytt avlopp
2011 fiber
Rum
Groventré/pannrum
På baksidan finns ingång till groventré. Genom entrén finner vi en mindre hall, pannrum och ett badrum.
Badrum
Äldre badrum utrustad med dusch, wc, tvättställ och handfat. Plastmatta på golv och väggar.
Kök
Trevligt och rymligt kök med induktionsspis, spisfläkt, ugn, diskmaskin och 2st kombinerad kyl/frys. Köket erbjuder generösa arbetsytor och utgång till terrass.
Matsal
Luftig matsal med plats för större matbord. Fint trägolv och ljus interiör.
Vardagsrum
Från hallen kommer man vidare till ett ljust vardagsrum med plats för större soffgrupp och extra möblemang. Trägolv och målade väggar.
Ovanvåning
På ovanvåningen finner man tre sovrum i olika storlekar. Ett mindre och två större sovrum som erbjuder plats för större säng. Träinspierarade interiör med härliga träbjälkar i taket och ljusa laminatgolv.
Ekonomi
- Vatten/avlopp: 940 kr
- Försäkring: 7 869 kr
- Renhållning: 1 892 kr
- Hushållsström: 8 400 kr
- Sotning: 1 062 kr
Uppvärmningskostnaden ingår i elkostnaden. Driftkostnaden är baserad på säljarens uppgifter och bör endast ses som en uppskattning. Ägaren nyttjar idag egentagen ved, ca 15 m³. Sopkärl delas med granne.
Energideklaration
Djurstall, maskinhall mm, värdeår före 1980
Area 169 m². Beskaffenhet: Enklare. Idag finns 2 hästboxar som nyttjas, men totalt finns det plats för 4 st.
Vedbod
Vedbod med betongplatta. Yta på ca 50 m²
Hönshus
Hönshus på ca 100 m²
Ekonomi
Taxeringsvärde:
Närområde
Servitut, planbestämmelser m.m.
Areal
Areal uppdelad på 2 skiften med en area på 9.7446 ha.
Mark
Dokument
Bilder


































